نکات کلیدی در انتخاب کولر آبی:

همانطور که می دانید امروزه کولرهای آبی با کانال های مربوط به خود در پشت بام و پاسیو اکثر خانه ها به چشم می خورد، در کولر انرژی آبی، جریان هوای خنک با استفاده از تبخیر سطحی لایه نازک آب موجود روی سطح پوشال ها یا سلولز کولرهای آبی ایجاد می گردد.

قبل از ارائه با  توضیحاتی در مورد انواع، مزایا و روش انتخاب کولر آبی به اطلاع میرساند؛ عرضه انواع کولر انرژی آبی معتبر با گارانتی اصالت کالا و زمان تحویل 2 تا 4 ساعته (در اصفهان و تهران) و مناسب ترین قیمت ها توسط فروشگاه و خدمات انرژی در تهران و اصفهان انجام می گردد. (ارسال برای شهرهای دیگر 2 تا 3 روز کاری بر اساس دوری مسافت)

در گروه کولرهای آبی سایت نمایندگی کولر انرژی در اصفهان و تهران که سایت فروشگاهی دستگاه های سرمایش و گرمایش می باشد؛ (طبق داده های سایت جهانی Alexa.com) می توانید کالای مورد نظر خود را با مناسبترین قیمت (تضمین بهترین قیمت ها) و اطمینان خاطر از دریافت خدمات و گارانتی اصل و معتبر به راحتی خریداری فرمائید.

مزایای کولر انرژی آبی

به طور کلی خنک سازی تبخیری توسط کولرها یک روش معمول و بهینه برای تولید هوای تازه در محیط است (تا زمانی که رطوبت نسبی کمتر از 40 درصد باشد)، با هوای گرم و خشک توصیه می شود، با این روش ایجاد رطوبت درصد در محیط علاوه بر تامین هوای تازه لازم از خشک شدن هوا، ترک خوردن عناصر چوبی و تولید الکتریسیته ساکن در این نواحی جلوگیری می کند و علاوه بر آن طراوت، نرمی هوای اطراف نیز کمک می کند.

بنابراین به طور کلی می توان گفت که کولر گازی برای مناطق گرم و مرطوب و کولرآبی برای مناطق خشک و معتدل استفاده می شود. دلایل اصلی استفاده از کولر آبی سلولزی به شرح زیر است:

 • قیمت مناسب
 • مصرف برق کم
 • نصب و راه اندازی آسان تر
 • بخشی از هزینه های عملیاتی و تعمیرات احتمالی

کولرانرژی

انواع کولر آبی انرژی

 1. پرتابل یا متحرک

  همانطور که از نامش پیداست قابلیت جابجایی و قابل حمل بودن را دارند، مخزن این کول باکس را می توان به صورت دستی پر کرد یا مستقیماً به شلنگ و شیر وصل کرد.

 2. کولر آبی ثابت

  که به دلیل ابعاد بزرگ رایج ترین نوع کولر آبی می باشد در پشت پشت بام یا تراس و یا گاهی بر روی تراس نصب می شود و استفاده از کانال ها باعث می شود از هوای تازه آن بهره مند شوید.
  نحوه خنک کردن هوا به دو نوع کلی آبسردکن معمولی (درب دار) و کولر آبی سلولزی تقسیم می شوند.
  همانطور که می دانیم در یک سیستم خنک کننده معمولی آبی وقتی آب روی کیسه ها می ریزد و هوا از داخل کیسه های مرطوب عبور می کند هوای سرد ایجاد می شود و البته بعد از کمتر از یک ماه کیسه تداوم خود را از دست می دهد و کیسه خالی می شود بپرس، بازده سرمایش را در کولرهای آبی معمولی وپوشالی کاهش می دهد.

در کولر انرژی آبی سلولزی  به جای پوشال از پد های سلولزی استفاده می گردد که بدلیل پیوستگی حجمی سلولز نسبت به پوشال تامین هوای خنک در کولرهای سلولزی به صورت بهتر و پیوسته تری انجام می گردد.
استفاده از پد سلولزی بجای پوشال در کولر های آبی، بدلیل خاصیت جذب بیشتر آب نسبت به پوشال و همچنین قرارگیری لایه های منظم، موج دار و یکنواخت سلولز در کنار هم، توزیع یکنواخت آب بر روی پد سلولزی و در نتیجه وجود بیشترین سطح تماس موثر بین هوای عبوری و سطح مرطوب پد سلولزی ، باعث ایجاد خنکی بیشتر ( حدود 2 تا 3 درجه سانتیگراد بیشتر از کولرهای با پوشال ) و عدم انتقال ذرات معلق هوا و باکتری ها به داخل کانال کولر می گردد.

کولر انرژی آبی با فن هوادهی پروانه ای یا آکسیال : در این نوع کولرهای آبی که مستقیما در محل پنجره قرار می گیرند، فقط امکان هوادهی مستقیم و بدون امکان عبور هوا از کانال وجود دارد. (بطور کلی نصب فن سانتریفیوژ در کولرهای آبی ثابت جهت غلبه بر افت فشار عبور هوا از درون کانال های هوای کولر انجام می پذیرد)، اما در صورتیکه مایل به استفاده مستقیم و بدون کانال کشی از کولر آبی برای هر محل باشید می توانید از انواع کولر های آبی با فن آکسیال (پنجره ای) که قیمت آنها تقریباً نصف قیمت کولر های آبی رایج می باشد استفاده نمائید. (البته فراموش نکنید که جهت تامین هوای تازه این کولرهای آبی نیز باید این کولرها در فضای بیرونی ساختمان نصب شوند)
نوع پرتابل این کولرها نیز باید در محلی قرار گیرد که پشت آن، هوای آزاد بیرون از اتاق جریان داشته باشد.بنابراین کولرهای آبی با فن هوادهی آکسیال ( پنجره ای) فقط در مواردی قابل استفاده می باشند که هوای خنک آنها از دهانه خروجی هوای کولر مستقیما و بدون کانال کشی به فضای مورد نظر دمیده شود.

همچنین کولرهای آبی از نظر محل و نحوه هوادهی نیز به دو دسته تقسیم می شوند.
کولرهای آبی که دهانه خروجی یا کانال هوادهی آنها در یکی از اضلاع کناری کولرآبی قرار گرفته اند و نیز کولرهای هوادهی از بالا که کانال هوادهی آنها در سقف کولر قرار گرفته است.

کولرهای آبی هوادهی از بالا : این کولرهای آبی که مناسب ترین انتخاب جهت نصب در بالکن یا تراس واحدهای مسکونی می باشند، اولا امکان خنک نمودن هوای ورودی از هر چهار جهت کولر را دارا می باشند و ثانیا در صورت نصب در بالکن یا تراس، با توجه به هوادهی از بالا، دارای امکان کانال کشی راحت تری می باشند.

نکته مهم در خصوص راه اندازی کولرهای آبی با توجه به آمار برق گرفتگی های منجر به فوت در سرویس کولرهای آبی اینکه قبل از سرویس سالیانه یا فصلی آنها حتما کلید برق دستگاه را خاموش نمائید یا از سرویسکاران با تجربه کمک بگیرید.

لازم به ذکر است کولرهای آبی با هوادهی از بالا در هر دو نوع کولر آبی با پوشال و کولر آبی با سلولز تولید و عرضه می گردند.